Pielęgnacja niemowlaka inwestycją w przyszłość- Stawy biodrowe

Okres niemowlęcy jest najważniejszy w rozwoju malucha. To w tym czasie kształtuje się układ kostny, mięśniowy, nerwowy oraz mięśniowy. Często niektóre nawyki czy zachowania mają znaczący wpływ na to jak dziecko będzie funkcjonowało w przyszłości. Dlatego, tak bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja malucha. Niestety nadal bardzo mało rodziców jest świadomych, jak powinna ona przebiegać prawidłowo. Jednym z istotnych elementów pielęgnacji jest zadbanie o stawy biodrowe. 

NA CO POWINNIŚMY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

 

1. Przewijanie niemowlaka. Podczas przewijania pamiętajmy, aby podnosić niemowlę za obie nóżki blisko stawów biodrowych, trzymając swoją ręką jedną nóżkę na wysokości uda i przedramieniem tej samej ręki potrzymać drugą nóżkę, zawijając przy tym ruchu pupę do góry, dzięki czemu stawy biodrowe są w prawidłowej pozycji zgięciowej z odwiedzeniem. Często popełnianym błędem jest podnoszenie niemowlaka za łydki/stopy jedną ręką co ustawia stawy biodrowe w nieprawidłowej pozycji przywiedzenia nóżek z dodatkową trakcją i rotacją wewnętrzną co jest kompletnym przeciwieństwem pożądanego ustawienia. Przewijanie jest elementem, który wykonujemy każdego dnia, dlatego ważne, aby wykonywać je prawidłowo! Małymi kroczkami do celu. Na początku te wytyczne mogą wydawać się skomplikowane, jednak w rzeczywistości są banalnie proste, po paru próbach będą Państwo bezproblemowo wręcz odruchowo przewijać swoje dziecko właśnie w ten sposób!                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

2. Ubranko. Nie powinno być za ciasne, nie może ograniczać ruchów w stawie, niemowlę powinno mieć możliwość poruszania nóżkami na wszystkie strony tak, aby mogło wkładać je np. do buzi. Warto również pozwolić maluchowi poleżeć przez chwilę bez pieluszki, tak aby miało pełną ruchomość w stawach np. Po kąpieli.                                                                                                                                                                                                                        

3. Noszenie na rękach. Podczas noszenia pamiętajmy o prawidłowym odwiedzeniu nóżek, najłatwiej trzymać dziecko okrakiem na biodrze rodzica. Warto również zwrócić uwagę na pozycję- trzymając niemowlę w leżeniu na plecach.  Gdy dziecko jest blisko serca rodzica, pamiętajmy, aby nie przygniatać nóżek do naszego ciała. Podtrzymujemy ręką plecki i pupę trzymając ją pomiędzy nóżkami dziecka, dzięki czemu uzyskamy pożądaną pozycję odwiedzenia w stawach biodrowych.                                                                                                                                                                                                                         

4. Chusty/nosidełka. Często powtarzam rodzicom, że nie można pozwolić aby dziecko “wisiało” w nosidełku. Nóżki dziecka nie mogą zwisać, ponieważ cały ciężar malucha opiera się na spojeniu łonowym, co powoduje nieprawidłowe ułożenie bioderek. m.in brak centralizacji panewki, który źle wpływa na ogólny rozwój stawów. Pamiętajmy też,  aby chusty wiązać starannie zgodnie z zaleceniami specjalisty, tak aby kolanka dziecka były na wysokości pępka z rozszerzeniem nóżek. Spójrzmy na rysunek poniżej, gdzie widać te znaczące różnice.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

5. Leżenie na brzuszku. Warto jak najczęściej  układać swoje pociechy na brzuszku. Niemowlę automatycznie przyjmie naturalną pozycję bioder tzw. Żabki  W tym ustawieniu biodra mają najlepszą pozycję do prawidłowego rozwoju.                                                                                                                                                                                                                                    

CZEGO ROBIĆ NIE WOLNO?

 

1. Nie pomagać dziecku wstawać, jeśli samo nie zrobi tego pierwsze!

Często zdarza mi się zaobserwować, że rodzice prowadzą swoje dziecko trzymając je za rączki zanim samo wstanie. Niestety zaburza to prawidłowy rozwój stawów biodrowych, a co za tym idzie całego układu kostno- szkieletowego. Informując o tym rodziców często słyszę, że takie zachowanie nie ma wpływu, „przecież sam/ sama idzie”. Tak może się wydawać bo konsekwencji takich zachowań nie zobaczymy od razu, tylko dadzą o sobie znać dopiero jak dziecko będzie dorosłe. Wówczas nikt raczej nie łączy ze sobą tych faktów.

2. Chodzikom mówimy, NIE!

Na szczęście, popularne chodziki przestały być w modzie. Nie powinniśmy wyprzedzać natury. Dziecko zacznie chodzić, wtedy kiedy będzie na to gotowe. Pamiętajmy, iż w rozwoju malucha nie można robić niczego na siłę ani niczego ułatwiać. Rozwój musi przebiegać w swoim tempie i to jest normalne, że u każdego malucha przebiega on inaczej.

 

Podsumowując, warto nie tylko kierować się naszym instynktem rodzicielskim ale i zaczerpnąć trochę niezbędnej wiedzy w kwestii pielęgnacji noworodka. Oczywiście wiele czynności, które wykonują rodzice przy swoim dziecku są naturalne a co za tym idzie prawidłowe i nie powinniśmy bać się, że zrobimy swojemu dziecku krzywdę. Każde niemowlę potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, które zapewnia mu rodzic swoją bliskością. Jednak warto zrobić krok dalej tzn. poza naturalnym „instynktem”, który posiada każdy rodzic zawsze przyda się odrobina dawki wiedzy. Możemy ją uzyskać od swoich fizjoterapeutów, lekarzy bądź na różnych warsztatach w tym takich które sama prowadzę „Warsztaty dla rodziców z zakresu pielęgnacji i fizjoterapii dziecięcej”. Na tego typu zajęciach specjaliści pomagają zrozumieć rodzicom potrzeby swojego dziecka.  Zawsze zachęcam rodziców, aby nie bali się pytać swoich lekarzy, fizjoterapeutów jak prawidłowo pielęgnować swojego maluszka. Z doświadczenia wiem, że na wizycie kontrolnej nie zawsze wystarcza czasu na pokazanie wszystkich potrzebnych elementów pielęgnacyjnych dlatego zapraszam na prowadzone przeze mnie specjalne “Warsztaty dla rodziców z zakresu pielęgnacji i fizjoterapii dziecięcej”, na których w praktyce można nauczyć się prawidłowych zachowań, które wpływają na rozwój naszego malca.

 

Dr Jolanta Stępowska

Rehabilitacja dzieci i niemowląt

Zostaw Komentarz